Візит консультантів проекту "ПУЛЬС" при Хмельницькому регіональному відділенні Асоціації міст України

Дата: 22.04.2021 11:43

Фото без опису

Консультанти проекту «ПУЛЬС» («Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні») у Хмельницькій області відвідали громади Кам’янець-Подільського району. Візити у Жванецьку сільську раду реалізовано за підтримки USAID.

Оскільки громада не є членом Асоціації міст України - консультанти ознайомили керівництво та фахівців структурних підрозділів селищної ради із роботою АМУ та діяльністю регіонального відділення.

Консультантка із комунікацій Ольга Поліщук розповіла про освітні проекти, що реалізовуються Асоціацією міст України у рамках проекту «ПУЛЬС». Також розповіла про збірки та періодичні видання, які спрямовані на ознайомлення фахівців ОМС із новелами законодавства та популяризацію кращих практик роботи громад зі всієї України.

Консультант із бюджетних питань Юрій Гриневич наголосив, що сьогодні Асоціація міст України відзначає необхідність збільшення відсотка зарахування ПДФО до бюджетів територіальних громад, разом з тим зазначає, що відсоток зарахування ПДФО до бюджетів територіальних громад має складати не менше 80 відсотків, що обумовлено гострою потребою компенсувати втрати територіальних громад від скасування окремих джерел формування бюджетів та від скорочення обсягу міжбюджетних трансфертів, а також необхідністю фінансово забезпечити видатки, які виникли у зв’язку із передачею від держави місцевому самоврядуванню додаткових повноважень. Відзначив, що Асоціація міст України в цілому підтримує ухвалення законопроектів № 5066 та № 5066-1, що перебувають на розгляді у ВР, адже обидва проекти спрямовані на досягнення однієї цілі – це посилення фінансової спроможності територіальних громад та зміцнення матеріально-фінансової бази місцевого самоврядування. Для громад збільшення відсотку зарахування ПДФО осіб із 60 до 65 відсотків – це отримання додаткового обсягу фінансового ресурсу в сумі 11,1 млрд гривень.

Консультантка із юридичних питань Юлія Сапуга окремо зупинилась на роз’ясненнях, що стосуються прийнятого у другому читанні та в цілому Проекті Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку інституту старост» (законопроєкт №4535). Наголосивши, що поряд із позитивними моментами занепокоєність АМУ та місцевого самоврядування викликають ухвалені норми законопроекту, які зовсім не пов'язані з місцевим самоврядування, а саме - зміни до Закону України «Про Конституційний Суд України», які були ухвалені «під вивіскою» законопроекту №4535. Ці зміни передбачають, що тепер суддею Конституційного Суду може стати особа, яка є політичним діячем, обрана на виборну посаду чи має будь який представницький мандат або ж бере участь у фінансуванні політичної партії. Ухваленням таких змін центральна влада знехтувала місцевим самоврядуванням, заполітизувавши технічний законопроєкт і таким чином висловила своє негативне ставлення до реформи місцевого самоврядування. Ця ситуація ще більше підриває довіру місцевого самоврядування до центральної влади, оскільки аналогічними методами центральна влада здатна перетворити місцеве самоврядування на фікцію, зокрема і через запровадження інституту нагляду (префектів) за місцевим самоврядуванням.

Зустріч виявились змістовною, адже фахівці та керівництво ради розповіли про поточні проблеми громад із фінансуванням делегованих повноважень та погодились із необхідністю законодавчо врегулювати питання сплати ПДФО за місцем здійснення підприємницької діяльності. Також позитивно оцінили роботу АМУ щодо збереження на постійній основі акцизного податку із пального для місцевих бюджетів.