Закінчення опалювального періоду – не привід нехтувати правилами безпеки. Користуйтесь газом безпечно!
Із закінченням опалювального періоду, як правило, частішають випадки отруєння чадним газом.
Це трапляється через порушення користувачами умов безпечної експлуатації газових приладів, несправні димоходи та вентиляційні канали, порушення тяги в них.
Чим небезпечний чадний газ?
Чадний газ утворюється в результаті горіння в умовах нестачі кисню і швидко накопичується у приміщенні, де немає достатнього доступу свіжого повітря.
Цей газ не має ні кольору, ні запаху, а визначити його вміст у повітрі без спеціальних приладів просто неможливо.
Монооксид вуглецю (СО) – дуже небезпечна токсична сполука, яка може призвести навіть до летального результату. Так, при концентрації чадного газу в повітрі 0,32% відзначається порушення рухових функцій та непритомність. Якщо концентрація сягає 1,2% — смерть може настати за кілька хвилин.
Як вберегтися від отруєння чадним газом?
Достатньо дотримуватися правил безпечного користування газом:
• обов’язково забезпечуйте перевірку технічного стану газових мереж та приладів, димо-вентиляційних каналів свого домоволодіння, звернувшись до спеціалізованих організацій, що мають дозвіл на надання відповідних послуг;
• при користуванні газовими приладами забезпечуйте доступ свіжого повітря: відчиняйте вікно чи кватирку;
• не використовуйте електровитяжку у приміщеннях, де працюють димохідні газові прилади;
• не користуйтеся несправними газовими приладами
• не переміщуйте, не встановлюйте, не замінюйте та не ремонтуйте газові прилади самостійно;
• не дозволяйте користуватися газом малолітнім дітям та особам, які не контролюють свої дії.
Не допускайте зворотної тяги
Супутниця весни — дощова та вітряна погода, часто стає причиною порушення тяги в димоходах та вентиляційних каналах. Низький рівень атмосферного тиску, високий рівень вологості і пориви сильного вітру можуть створити навіть зворотну тягу. А це загрожує накопиченням чадного газу в приміщенні.
Як перевірити наявність тяги?
Щоразу перед вмиканням газових приладів, підключених до димоходу, перевіряйте тягу. Робити це слід, підносячи тонкий аркуш паперу до оглядового вікна: чим сильніше папір притягається, тим краще тяга. Якщо смужка залишається нерухомою – тяга відсутня, відхиляється від газового приладу в приміщення – тяга зворотна.
Відкритий вогонь (запалений сірник, запальничку тощо) використовувати при цьому не можна.
Якщо тяга погана, відсутня або зворотна, користуватися газовими приладами з відводом продуктів згорання у димоходи категорично заборонено.
Що робити та куди звертатися, якщо відчули запах газу?
Якщо відчули запах газу: закрийте крани на газових приладах і газопроводі, відчиніть вікна і двері, не запалюйте вогонь, не вмикайте і не вимикайте електроосвітлення і електроапаратуру, залиште загазоване приміщення та негайно зателефонуйте на аварійну газову службу за номером “104”.
Будьте пильними, бережіть себе та рідних!